“Işık Yayan İyot” bizim bildiğimiz ismiyle LED, kısaca ışık yayan bir elektronik devre elemanı olarak tanımlanabilir. Günümüzde hayatımıza ışığın dokunduğu hemen her alanda kullanılan LED’ler ilk defa 1920’li yıllarda Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nde icat edilir. Ancak icadından 40 yıl sonra dünya pazarına ilk defa 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri ile girer.

1960’lı yıllarda Amerikalı bilim insanı Nick Holonyak, kırmızı renkli LED’leri üretir. Kırmızı renkli LED’in üretilmesini takip eden 10 yıl içerisinde diğer renkler de takıma katılırlar. 1970 ile 1990 yılları arasında gelişen teknolojiyle ve tekniklerle birlikte turuncu, sarı, mavi ve yeşil renkli LED’ler piyasaya sürülür. Değişim ve yenilikler tabii ki bunlarla sınırlı kalmaz. Neredeyse her yeni gün LED aydınlatma konusunda yeni bir adım atılır. 1990’lı yıllarda ise ilk defa beyaz renkli LED’ler üretilir.

led aydınlatma, tarihi, tarih, nick holonyak, led lighting

Nick Holonyak

LED aydınlatma konusunda alınan yola rağmen gerçekten “aydınlatma” amacı için kullanılabilecek, yeterli bir ürün elde edilemez. 2000’lerin başına geldiğimizde gelişen teknolojiler ile birlikte artık geleneksel aydınlatma çözümleriyle birlikte LED aydınlatma çözümleri de kullanılmaya başlandı. Günümüze geldiğimizde sokak aydınlatmasında, evlerimizde, fabrikalarda, televizyon ve telefon aydınlatmalarında, otomotiv, uçak ve gemi sanayisinde yani hayatımızın her alanında LED aydınlatmayla karşılaşıyoruz.

LED Aydınlatmanın Özellikleri Nelerdir?

LED’ler, ana maddeleri silisyum olan, yarı iletken malzemelerdir. Farklı açılarda ışık verebilecek şekilde tasarlanırlar. Işık vermeyi, üzerinden akım geçerken foton açığa çıkararak sağlar. Yüksek akım, LED aydınlatma için bir sorun değildir. Çünkü yüksek akımdan zarar görmemeleri için LED’lere bir akım sınırlama direnci bağlanır. Bu da güvenlik açısından oldukça önemli bir adımdır.

led aydınlatma, led, drive, driver, aydınlatma, nedir
Neden Geleneksel Aydınlatma Yerine Tercih Edilir Hale Geldi?

Peki, neden 1960’larda hayatımıza giren LED aydınlatma geleneksel aydınlatmaya tercih edilir oldu? LED aydınlatmanın en büyük avantajlarından biri, geleneksel aydınlatmaya göre daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasıdır. Daha az maliyetle daha yüksek verim için kullanımı son derece yaygındır. LED’ler düşük güç tüketimi sağlarlar. Çevre dostu olmaları ise geleneksel aydınlatmaya göre bir diğer avantajıdır. LED’ler cıva içermez, zararlı gazları barındırmazlar. Bu özellikleriyle çevre için geleneksel aydınlatma çözümlerinden daha sağlıklıdırlar. Dokunma esnasında yanma ya da çarpılma tehlikesi yoktur. Estetik, modern dünyanın gereksinimlerinden biri haline geldi. Bu noktada ise yine devreye LED aydınlatma giriyor. Dilediğiniz yeri, dilediğiniz şekilde aydınlatabilmek artık LED aydınlatma sayesinde mümkün. Estetik kaygılarınızı aydınlatma konusunda artık kenara atabilirsiniz.

1, 2, 3