Akım Metal olarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Helikopter Görsel İniş Destek Sistemlerinin Modernizasyonu ve Yeni Gemi İnşa projelerinde yer alacak Helikopter Görsel İniş Destek Sistemi çalışmalarımızı yerli ve milli olarak başarı ile tamamlamış bulunuyoruz.

A Grup şirketleri olarak bu başarının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. A Grup şirketleri olarak otomotiv, beyaz eşya, havacılık, savunma, elektrik ve aydınlatma sanayilerinde yaklaşık 50 yıllık bir tecrübeye sahibiz. A Grup; Akım Metal, Akplas, Aksem ve YMB firmalarını bünyesinde barındırarak geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır.

helikopter görsel iniş sistemiHelikopter Görsel İniş Destek Sistemi (Helicopter Visual Landing Aids System – HVLAS), helikopterlerin ve diğer hava araçlarının güvenli şekilde iniş, kalkış ve diğer operasyonlarında görsel destek sağlamak üzere geliştirilmiş bir sistemdir. Pilotların helikopter platformuna güvenli bir şekilde inebilmeleri için görsel iniş desteği sağlar, özellikle görüşün düşük olduğu durumlarda büyük önem taşır ve pilotun uçuş güvertesindeki personelle doğrudan görsel iletişim kuramadığı durumlarda hayati bir rol oynar.

Sistemde bulunan Stabilize İniş Açısı İndikatör Sistemi (Stabilised Glide Slope Indicator – SGSI), sistemi üç farklı renkte bir ışık koridoru ile sürekli ufuk çizgisine paralel bir yayılım yaparak helikopterin iniş  yapacağı platforma güvenli bir açıda yaklaşabilmesini sağlar. SGSI sistemi 2019 yılında bir TÜBİTAK projesi olarak başlatılmış ve 2023 yılı Mayıs ayında tarafımızdan başarı ile tamamlanmıştır. Sistemin bir diğer önemli bileşeni ise Ufuk Hattı Referans Sistemi (Horizon Referance System – HRS), helikopter iniş platformu ile ufuk çizgisi ile arasındaki açısal farkı pilota göstermektedir. HRS projesi de 2019 yılında bir TÜBİTAK projesi olarak başlatılmış ve 2022 yılı Aralık ayında tarafımızdan başarı ile tamamlanmıştır.

Helikopter Görsel İniş Destek Sistemi, diğer tüm aydınlatma elemanlarıyla birlikte tamamen yerli olarak tarafımızdan geliştirilmiş ve üretilmiştir. 3 yıl süren çalışmalar neticesinde Milli Savunma Bakanlığı Gölcük Tersanesi Komutanlığı ile firmamız arasında 21.10.2022 tarihinde Stratejik İş Birliği Anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma kapsamında Gabya ve Yavuz ve Barbaros sınıfı gemilerimizde bulunan helikopter iniş platformlarındaki HVLA sistemlerini modernize edeceğiz.

Sonuç olarak, deniz havacılığında emniyetin ve harekât verimliliğinin artırılmasına büyük katkı sağlayan Helikopter Görsel İniş Yardım Sistemi’ni başarıyla tamamlamaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Yerlileştirme ve modernizasyon çalışmalarımızla, savunma sanayimizde yerli teknolojilerimizin gücünü bir kez daha ortaya koyduk.

A Grup markalarından biri olan Fermada Led Aydınlatma, fark yaratan projelere imza atıyor: ulusal ve uluslararası alanda önemli aydınlatma projelerinin sorumluluğunu üstlenen Fermada, referans listesinde Paris Louvre Müzesi, İstanbul Yeni Havalimanı, Şükrü Saraçoğlu Stadı Fenerium Dış Cephe Aydınlatması, Varyap Meridian, Bilişim Vadisi gibi birçok ‘ilk’ ve ‘en’ projelerini bulundurmaktadır.

A Grup, 2011 yılında kurulan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezi ile Ar-Ge yeteneklerini müşterilerine geniş kapsamlı olarak sunmaktadır. A Grup kendi yarattığı dünya çapında markalar veya küresel şirketlerle iş birliği içerisinde olarak özgün ürünler tasarlamak ve üretmeyi hedeflemektedir.

Subcon Turkey Gazetesi Temmuz 2023 sayısı haberini okumak için tıklayınız. (Sayfa: 22)