Yaşadığımız şehirler günden güne büyüyerek geniş alanlara yayılıyor. Bu büyümeyle birlikte ulaşım ağlarında da hızlanan bir gelişme gözlemliyoruz. Örneğin, yeni bir havaalanın yapılması, yeni yollar yapılacağı ve yeni bir ulaşım ağının oluşacağı anlamına geliyor. Oluşan yeni ulaşım yollarıyla birlikte yeni yol aydınlatmaları da deneniyor. Sadece yeni yollarda değil, eski pek çok yolda da yeni aydınlatma sistemleri kullanılmaya başlandı. 50 yıl öncenin teknolojisi ile bugünün teknolojisi arasında çok büyük değişimler var. Gelişen teknoloji, büyüyen şehirler ve daha başka birçok etmen yol aydınlatması sistemlerinin de değişmesine, iyileştirilmesine olanak sundu.

İyi bir yol aydınlatması sağlamanın tek bir unsuru yoktur. Aydınlatma çözümleri geliştirilirken ürünlerin bulunacağı ortama, sokak ve yol genişliğine, etrafta bulunan binaların yüksekliğine, etraftaki ağaç yoğunluğuna, yayaların ve sürücülerin güvenliğine dikkat edilmelidir. Peki, 5 adımda iyi bir yol aydınlatması nasıl olmalıdır? Gelin birlikte bakalım:

1) Akıllı LED Aydınlatma Ürünleri Kullanılmalıdır

yol aydınlatması

Şehirlerin büyümesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerji tasarrufu hiç olmadığı kadar şehir yönetimlerinin gündeminde kendine yer buluyor. Daha az giderle maksimum verimi alabilmek artık daha kolay. Akıllı şehirler bir zamanlar hayal olsa da günümüzde örneklerini görebiliyoruz. Akıllı aydınlatma da, akıllı şehir kavramıyla birlikte hayatımıza giren bir olgu. Peki, akıllı aydınlatma nedir? Neden kullanılmalıdır? Akıllı aydınlatmada bildiğimiz sokak lambaları yerine LED aydınlatma ürünleri kullanılır. Bu kullanımla birlikte %50 ila %70 arası enerji tasarrufu elde edilir. Eğer bu sistem akıllı sistemlerle birleştirilirse enerji tasarrufu %80’e kadar çıkabilir.

İlgili İçerik: LED Aydınlatma Ürünleri Kullanımının Sağlayacağı 6 Fayda

Akıllı LED aydınlatma kullanımı enerji tasarrufunu sağlarken aynı zamanda akıllı şehre dönüşmek isteyen şehirlere entegrasyon imkânı da sunuyor. Akıllı LED aydınlatma ürünleri sayesinde yollardaki yoğunluk ölçülebilir, iyileştirme yapılması gereken yerler tespit edilebilir.

2) LED Aydınlatma Armatürleri Kamaşma Yaratmamalıdır

yol aydınlatması

Işık seviyesi, sürücünün etraftaki objeleri algılayış hassasiyetini etkiler. Etrafındaki objeleri yeterince göremeyen veya yoldan daha çok dışındakileri gören sürücünün hata yapma olasılığı daha yüksektir. Eğer aydınlatma düzgün ve sağlıklı bir şekilde sağlanırsa trafik kazaları azalacaktır. CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu)’ye göre yolun 5 metre ilerisi %50’si kadar aydınlatılmalıdır. Böylece çevredeki objelerin belirginlik seviyesi sürücünün dikkatini dağıtmayacak şekilde görülmüş olur.

3) Aydınlatma Sisteminin Ömrünün Uzun Olması Gerekir

LED aydınlatma direkleri ve armatürlerinin ömürlerinin uzun olması devamlılığı sağlar. Yol aydınlatma çözümlerinde sık bozulan ürünler kullanılırsa bu ürünlerin sürekli yenilenme ihtiyacı doğacaktır. Bu da hem yayaların hem de sürücülerin güvenliğini tehlikeye atabilir. Yeterince aydınlatılmayan yollar trafik kazalarına davetiye çıkarır. Düzgün ve sağlıklı bir aydınlatma için de LED aydınlatma ürününün ömrünün uzun olması kritiktir.

4) Ürün, Çevre ile Uygun Estetiğe Sahip Olmalıdır

Uyum, yolda güvenlik sağlanması açısından en önemli konulardan biridir. Kamaşma, sürücülerin gözlerini yorabilir ve dikkatlerini dağıtabilir. Kamaşma, hem yayalar hem de sürücüler için kötü sonuçlar doğurabilir. Peki, kamaşmayı önlemek için neler yapılabilir? LED aydınlatma ürünlerini kullanırken bu ürünlerin çevreyle uyum içinde olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede görüntüde oluşacak kamaşmanın önüne geçilebilir. Yol aydınlatmalarının direkleri genellikle kaldırımlarda yer alır. Bu yüzden düzgün bir konumda ve açıda yerleştirilmelidirler. Kaldırımın tam ortasına monte edilen bir direk yayaların yürüme yolunu kısıtlayacaktır.

 

5) Tam Perdeli Armatür Kullanılmalıdır

yol aydınlatması

Dış aydınlatma lambalarının bulunduğu yerdeki yatay düzlemden daha yukarıya ışık gitmeyecek şekilde perdeleyen armatür, tam perdeli armatürlerdir. Lambadan çıkan ışığın, lamba direği ile yaptığı açı eğer 70 ile 90 derecenin altında ise yeri aydınlatmada bir yararı yoktur. Çünkü yerden çok uzaktadır ve yere ulaştığında çok zayıf bir haldedir. Bu tür aydınlatmalar ister şehirde kalabalık bir yolda, isterse kırsalda boş bir alanda kullanılsın, sürücülerin gözlerini kamaştırır, görüşünü engellerler. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre küre şeklindeki sokak aydınlatmalarının yaydığı ışığın %40’ının direkt üst uzaya yayıldığı tespit edilmiştir.

1, 2, 3