Sürekli değişen ve gelişen bir toplumda yaşıyoruz. Bu değişimin ve gelişimin talihsiz sonucu ise insanlığın Dünya’ya vermiş olduğu zarar. Küresel ısınmanın başlıca sebeplerinden olan ve Dünya’yı ciddi anlamda tehdit eden insanlığın bıraktığı karbon ayak izi ise bu zararların başında geliyor. Modern yaşam, Dünya’nın kaynakları üzerinde çok fazla baskı yarattı ve çevreyi korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Evlerde, ofislerde ve okullarda kullanılan aydınlatma şekli, karbon ayak izinde önemli bir rol oynuyor. Çevre dostu LED aydınlatma ürünlerine geçerek yapacağımız küçük bir değişiklikle gezegenimiz ve gelecek nesiller için büyük etkiler yaratabiliriz. LED, günümüzün en verimli enerjisine sahip ve çevre dostu aydınlatma teknolojilerinden biridir. İşte LED aydınlatmayı seçmeniz için 5 yeşil neden!

1) LED Ürünler Uzun Ömürlüdür

LED aydınlatma ürünlerinin çevre dostu olarak kabul edilmesinin sebeplerinden biri geleneksel ampullere göre daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır. LED aydınlatma ürünleri, çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan akkor ampuller veya halojen ampuller gibi standart aydınlatma çözümlerinden 20 kat daha uzun süre dayanabilirler. Daha uzun süre kullanacağımız LED ürünler, daha az ampul üretilmesi anlamına gelir ve sık sık değiştirilmeleri gerekmez. Unutmayın; çevre söz konusu olduğunda “az ama öz” kuralına uymalıyız. Bu nedenle daha az aydınlatma ürünü kullanılması üretim, paketleme ve nakliye için de daha az kaynak gerekeceği anlamına gelir.

2) Toksik Elementler İçermezler

çevre, aydınlatma, çevre dostu, led, led aydınlatma, ışık kirliliği, enerji verimliliği, geri dönüştürülebilir, led ürün, LED Aydınlatma

Girdiğiniz binaların tavanlarına dikkat ederseniz çoğunda floresan tüp ışıklarını görebilirsiniz. Bu tüp ışıklar, enerji tasarrufu konusunda oldukça zayıftırlar. Aynı zamanda, cıva da dâhil olmak üzere toksik kimyasallar ve elementler içerdikleri için çevreye oldukça zararlı kabul edilirler. Atık depolama alanlarına atıldığında bu toksik elementler ürün dışarı sızarak çevre kirliliği yaratırlar. Bu nedenle bu ürünlerin belirli prosedürlere uygun olarak atılmaları gerekir, yani bu ürünler zararlı yapılarından dolayı uzman atık taşıyıcılar tarafından yok edilmelidirler. LED aydınlatma ürünleri ise tehlikeli maddeler içermezler ve çevre için çok daha güvenlidirler. Ayrıca kullandıktan sonra yok edilmesi için herhangi bir düzenlemeye gerek duyulmayan evsel atıklara birlikte yok edilebilirler; bu da daha az karbon ayak izi hedefine yaklaşmak demektir. 

İlgili İçerik: LED Aydınlatma Ürünleri Kullanımının Sağlayacağı 6 Fayda

3) LED Aydınlatma Enerji Açısından Daha Verimlidir

çevre, aydınlatma, çevre dostu, led, led aydınlatma, ışık kirliliği, enerji verimliliği, geri dönüştürülebilir, led ürün, LED Aydınlatma

LED ürünler, floresan ve akkor lambalar gibi geleneksel aydınlatma ürünlerinden %80 oranında daha verimlidir. LED’ler enerjinin %95’ini ışığa dönüştürür ve sadece %5’ini ısı olarak dışarıya verirler (Soğutucusu ile). LED aydınlatma ürünleri ayrıca geleneksel aydınlatma ürünlerine nazaran çok daha az güç tüketirler; tipik 84 watt’lık bir floresan, aynı ışık seviyesini veren sadece 36 watt’lık bir LED ile değiştirilebilir. Daha az enerji kullanımı, enerji santrallerinden gelen talebi azaltır ve sera gazı salınımını azaltır.

4) LED Aydınlatma Işık Kirliliğini Azaltır

çevre, aydınlatma, çevre dostu, led, led aydınlatma, ışık kirliliği, enerji verimliliği, geri dönüştürülebilir, led ürün, LED Aydınlatma

LED ürünlerin doğaları gereği odaklı yapıları bulunur. Bu özellikleri sayesinde, LED ürünler, ortamdaki istenmeyen dağınık ışığı azaltarak ışık kirliliğinin azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu da dünya üzerindeki ışık kirliliğinden etkilenen yüzlerce hayvan çeşidini korumamız anlamına gelir. 

5) LED Ürünler %100 Geri Dönüştürülebilirler

çevre, aydınlatma, çevre dostu, led, led aydınlatma, ışık kirliliği, enerji verimliliği, geri dönüştürülebilir, led ürün, LED Aydınlatma

LED ürünlerinin üretiminde kullanılan bileşenlerin çoğu geri dönüştürülebilir. Kolayca sökülebilir ve imha edilebilirler. Geri dönüştürülebildikleri için atıkların azaltılmasına yardımcı olurlar.

1, 2, 3