Akıllı şehirler için harekete geçmek, Birleşmiş Milletlerin “Mega Trend” olarak adlandırdığı, insanların kırsal alanlardan şehirlere göç etmeleriyle birlikte uzun vadede yaşadığımız ve çalıştığımız yerlerin yaşanabilirliğini, sürdürülebilirliğini ve bağlantılarını geliştirmek için yeni teknolojileri kullanma konusunda benzeri görülmemiş bir fırsat sunar. Ulaşım sistemleri, enerji ve çevre, sağlık ve sosyal bakım gibi yenilikleri beraberinde getiren akıllı şehir hareketi, genişleyen şehirlerde vatandaşa veri özellikli ürün ve hizmetlerle bağlantılı ve güvenli bir şehirde yaşama fırsatı sunar.

Akıllı LED Aydınlatma Çözümleri

Geleneksel aydınlatma çözümleri yerine LED sokak aydınlatması çözümlerinin kullanılmasıyla %50-70’e, bu çözümlerin akıllı sistemlerle birleştirilmesiyle birlikte %80’e varan enerji tasarrufu sağlanıyor. Enerji tasarruflu, akıllı LED sokak aydınlatma sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte şehirlerin aydınlatma ağları veri tabanlı sistemler ile geliştirilebilir. Merkezi bir yönetim sistemi (CMS) ile mobil ağ üzerinden bağlı bir LED sokak aydınlatma programı uygulamak, şehir yöneticileri için aydınlatma varlıklarının uzaktan kontrolünü ve izlenmesini sağlayarak şehirlere anında fayda sağlayabilir.

  • Aydınlatma ürünleri, tek tek veya gruplar halinde uzaktan planlanabilir, karartılabilir veya açılabilir/kapatılabilir.
  • Gerçek zamanlı ve geçmiş enerji tüketimi verilerini sunar.
  • Sokak aydınlatma sistemi performansını izlemek ve iyileştirmek için güçlü analitikler sağlar.
  • Gelecekte yapılacak akıllı şehir girişimleriyle entegrasyona izin verir.
  • Sundukları verilerle birlikte bakım maliyetlerini düşürür.

akıllı aydınlatma sokak

Los Angeles Akıllı LED Aydınlatma Çözümleri Örneği 

Los Angeles, 2009 yılında başlayan bir program ile LED sokak aydınlatma sistemlerini görece erken bir dönemde benimsemeye başladı. Şimdiye kadar şehirde 180.000 adet LED sokak lambası kurulumu gerçekleştirildi ve bu sayede %65 enerji tasarrufu sağlandı. %65 oranında gerçekleşen bu enerji tasarrufu, şehirde yılda 10 milyon dolar maliyet tasarrufu ve 65.000 metrik ton CO2 azaltımı sağlamıştır. 

2015 yılında Los Angeles, akıllı şehir girişimlerine başladı. Şehir, LED aydınlatma ve 4G LTE kablosuz bağlantıyı entegre eden 100 akıllı sokak lambası yerleştirdi. Bu, şehrin daha fazla hücre kulesi inşa etmek zorunda kalmadan bant ağını genişletmesini sağladı. Los Angeles’ta önümüzdeki dört yıl içinde 500 adet daha akıllı sokak lambasının konuşlandırılması hedefleniyor.

los angeles akıllı aydınlatma

Los Angeles akıllı kenti, şehirdeki gürültü, trafik seviyeleri ve kirlilik gibi çevresel faktörleri değerlendirmek için sokak ışıklarına çeşitli monitörler ve sensörler yerleştiren pilot programlarla sürekli olarak gelişmektedir. Bu veriler, örneğin trafik akışı yönetim planları, hava kirliliği girişimleri ve sağlık planlaması dahil olmak üzere daha fazla yeniliği yönlendirmek için kullanılabilir.

Şehirler Neden Akıllı LED Sistemler İçin Zemin Hazırlamalıdırlar?

Şehirler, akıllı şehir girişimlerindeki belirsizlikler nedeniyle LED sokak aydınlatma programlarını uygulanmayı “bekleme maliyeti” ile karşılaşmamak için ertelememelidirler. Şehirler, LED sokak aydınlatma sistemlerine geçebilir ve bütçeler izin verdiğinde akıllı bir şehir stratejisi üzerine çalışmaya başlayabilirler.

Şehirler, LED’lerin piyasaya sürülmesini ertelemeyi seçerse %50-70’lik ani ve önemli enerji tasarruflarından yararlanamayacaklar. Sistemlerin geleceğe dönük olmasını sağlamak, gereksiz gecikmeleri önleyebilir.

Fermada LED Aydınlatma olarak biz bu dijital devrim için hazırız!

Fermada LED Sokak Armatürleri, yol ve cadde aydınlatmalarında kullanılan sodyum buhar lambalı armatürlerin yerini alabilecek, yüksek tasarrufa sahip, merkezden kontrol edilebilen, aydınlık seviyesi ve benzeri çevresel koşulları denetlenebilen ve ışık şiddeti ayarlanabilen LED yol aydınlatma armatürleri olarak geliştirilmişlerdir. Park, bahçe ve sokak aydınlatmaları için harcanılan elektrik enerjisi toplam tüketimimizin %2,5 gibi oldukça yüksek paya sahiptir. Özellikle enerji tüketiminde %1’lik bir enerji tasarrufu sağlamak bile bir sonraki yıl 500 MW daha az yatırım yapılması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu sebeple aydınlatma sistemlerinde verimliliğin artırılması çalışmalarının yapılması önem kazanmaktadır.

LED Sokak armatürlerimize göz atın, detaylı bilgi için bize ulaşın.